Lazio-Lecce

Lazio hade en bra chans att skaffa sig ett bra utgångsläge inför de fem avslutande omgångarna. Vid vinst idag hade laget gått upp på 57 poäng och nu legat fem poäng före fyran i tabellen. Nu är det i stället fortsatt tre poäng ner till Udinese på fjärdeplatsen. Vi har haft massor med chanser att rycka ifrån lagen som jagar vår CL-plats, men vi sumpar det varje gång. Vi tar Napoli med 3-1 men kan inte ens skapa något farligt mot Lecce hemma på Olimpico. Det mesta beror givetvis på alla skador och att Hernanes är helt ur form. Men spelarna visar inte ens att dom vill vinna. Och när Lecce kvitterade till 1-1 i 91 minuten så ville ingen anfalla. Reja blev tokig och jag förstår det.

Det krävs skärpning och jag vill inte läsa en massa skit från spelarna om Champions League. Jag vill att dom visar på planen, oavsett hur många jävla skador vi än har, att dom vill vinna för tröjan och ta Lazio till CL.

SOLO PER LA MAGLIA!

 

SS LAZIO-US LECCE 1-1 (0-0)

Mål: 82′ Matuzalem (Lazio), 91′ Bojinov (Lecce)

Lazio (4-2-3-1): Marchetti; Scaloni, Diakitè, Biava, Garrido; Ledesma, Matuzalem (83′ Dias); Gonzalez, Hernanes (46′ Alfaro, 76′ Cana), Candreva; Rocchi. Bänk: Bizzarri, Zauri, Zampa, Rozzi. Tränare: Reja

Lecce (3-5-2): Benassi; Oddo, Esposito, Tomovic; Cuadrado, Delvecchio, Giacomazzi, Bertolacci (87′ Bojinov), Brivio; Muriel (73′ Corvia), Di Michele. Bänk: Petrachi, Di Matteo, Carrozzieri, Giandonato, Obodo. Tränare: Cosmi

 

Tre dagar, sen är det uppskjutna matchen Novara-Lazio. Matchen börjar 12.30 för att 25/4 är en ledig dag för italienarna.

BILDER FRÅN CURVA NORD, LAZIO-LECCE 22/4/2012

Share Button
Forum. Fotoblogg. Texter.
Gilla BBS NORD på Facebook.